Київ: вул. Гетьмана Павла Скоропадського (Льва Толстого), 16, (044) 234-09-20
(044) 234-09-20 +38 068 958-61-99 +38 099 975-84-66

Збройовий сейф - вимоги для зберігання зброї громадянами України

В наш неспокійний час краще бути озброєним інформаційно, щоб добре знати свої права та обов’язки. Тож, ця стаття про наказ № 622 МВС та інструкцію, котрими варто користуватися.

наказ № 622 МВСУ від 21.08.98Гарна звичка шукати інформаційні першоджерела приводить нас на сайт Верховної Ради, де розміщений наказ № 622 МВС України від 21.08.98, що затверджує відповідну інструкцію про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів.

Нас з вами цікавлять саме умови зберігання зброї в Україні. З’ясувалося, що ці умови дещо відрізняються для так званої відомчої зброї, та зброї, що належить громадянам.

В першому випадку читаємо розділ 11:

11. Зберігання, облік і використання зброї, основних частин зброї та бойових припасів до неї, пристроїв та патронів до них

1.1. Вогнепальна, пневматична, холодна зброя та бойові припаси до зброї, пристрої та патрони до них, придбані підприємствами, установами, організаціями з метою, зазначеною в пункті 9.1 глави 9 цього розділу, належать до відомчої. Забороняється використовувати їх не за призначенням, з метою, не передбаченою установчими документами (положеннями), статутними завданнями, передавати іншим особам, продавати, зберігати у місцях проживання працівників, за винятком випадків, передбачених у пунктах 11.15 та 11.16 цієї глави.
...
11.7. Вогнепальна зброя, основні частини зброї, бойові припаси до неї, пристрої та патрони до них мають зберігатися в металевих шафах (сейфах), стінки яких повинні бути завтовшки не менше 3 мм з внутрішніми замками (не менше двох). Дверці шаф для міцності укріплюються металевими накладками або косинцями. На дверцях шафи з внутрішнього боку має бути опис зброї, основних частин зброї, бойових припасів, пристроїв та патронів до них за номерами. Допускається зберігання зброї, основних частин зброї, бойових припасів до неї, пристроїв, патронів до них, у важких сейфах, які мають внутрішні замки.

 
Сьомий підпункт дає детальну інформацію про вимоги до сейфа для зберігання вогнепальної зброї. Але вона стосується лише вогнепальної відомчої зброї.

Зберігання зброї для громадян описується в розділі 12.

12. Придбання, зберігання та носіння, перевезення мисливської вогнепальної нарізної і гладкоствольної зброї, бойових припасів до неї, основних частин зброї, пневматичної, охолощеної та холодної зброї, пристроїв та патронів до них громадянами.

А саме:

12.12. Зброя, бойові припаси до неї, основні частини зброї, пристрої та патрони до них, що належать громадянам, мають зберігатися в металевих ящиках, сейфах, спеціально виготовлених для зберігання зброї, за місцем їх постійного проживання або в місцях тимчасового перебування власників (дачних будинках тощо), про що повідомляються органи поліції. При цьому зброя, пристрої мають бути в розрядженому стані.

Тобто, в тексті немає уточнень про товщину металу, тип замку та їх кількість, вагу сейфа, закріплення, тощо. З цього витікає, що сейф, який виробник позиціонує як збройовий, цілком підпадає під опис вимоги.

Це з точки зору формально прочитаного тексту інструкції. А з точки зору здорового глузду? Лише нагадаємо, що:
1) сейфову конструкцію з тонкого металу до 3 мм досить легко зловмиснику пошкодити за допомогою кувалди, фомки чи інших засобів зовнішнього впливу;
2) дешевий замок легше відкрити фахівцю початкового рівня;
3) відносно легкий сейф, що не закріплений анкерними болтами до стіни або підлоги можна вкрасти з приміщення;
4) сейф, про який знають інші люди, автоматично викликає зацікавленість шахраїв.

Ще в інструкції про зберігання сейфів є такий цікавий пункт:

7.7. Контроль за зберіганням вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв, що належать громадянам, здійснюється органами поліції відповідно до законодавства. Перевірка порядку зберігання зброї громадянами проводиться дільничними офіцерами поліції не рідше одного разу на три роки. Про результати перевірки складається рапорт, який підшивається до особової справи власника зброї, пристрою. Вимоги працівників органів поліції щодо забезпечення схоронності вогнепальної зброї та бойових припасів до неї, а також пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв, патронів до них є обов'язковими для її власників. При оформленні завдання дільничному офіцеру поліції допускається його заповнення як на кожного власника окремо, так і на групу власників за списком.

У вас є дозвіл на зброю, відповідно, про це є особиста справа в вашому районному відділку поліції, тож, не виключно, що до вас може навідатися працівник органів поліції з перевіркою. Користуючись лаконічною інформацією пункта 12.12 ви можете продемонструвати будь-який сейф для зберігання зброї. Але, чи впевнені ви, що він задовольнить “вимоги працівників органів поліції”? До речі, вони ніде окремо чи додатково не прописані.

Тому рекомендуємо запобігти всім можливим претензіям перевіряючого, прислуховуючись до наших порад щодо вибору збройового сейфа:
1) метал стінок сейфу повинен бути завтовшки не менше 3 мм, а метал двері - ще більше;
2) замок повинен мати сертифікат зламостійкості, а ще краще, коли сам сейф має такий сертифікат опору злому;
3) сейф має отвори в задній та/або в нижній стінках конструкції, тож не нехтуйте цим, - надійно закріпить сейф до стіни або підлоги;
4) розташуйте сейф в надійному прихованому від сторонніх поглядів місці, та нікому про нього не розказуйте.

В такому випадку перевіряючому просто не залишиться до чого причепитися. Вам не випишуть штраф, або вам не прийдеться домовлятися, щоб обмежитися попередженням.

Сподіваємося, що наші поради стали корисними та своєчасними, якщо ви тільки обираєте, який сейф для зброї купити. Для зручності використання збройові сейфи мають внутрішне відділення для патронів та боєприпасів, що закривається на ключ, навіси та гачки на дверцятах, ложементи, полиці та інше. Все залежить від кількості та параметрів вашої зброї. Це може бути просто невеликий, але надійний сейф для пістолета. Завітайте до нашого магазина сейфів в Києві, де на вас чекають різноманітні сейфи для зберігання зброї та фахівці консультанти з багаторічним досвідом.
 
Переглядаючи цей сайт, ви погоджуєтеся з нашою  політикою конфіденційності